Gemi İnşa Sektörü Tekirdağ Sanayisi ile Buluştu

GİSBİR-2

GİSBİR-1

GİSBİR-3

MİLGEM F 513

Gemi İnşa Sektörü Tekirdağ Sanayisi ile Buluştu

Tekirdağ'da Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu tarafından "Milli Savaş Gemileri, Denizaltılar vb. Savunma Sanayi ve Ticari Gemi İnşa alanlarında, Tuzla ve Yalova Bölgemizde kümelenen Tersanelerin ihtiyaç duyduğu ve ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin, İlimizdeki firmalar tarafından üretilmesi ile ilgili GİSBİR (Gemi İnşa Sanayicileri Birliği) ASFAT A.Ş.(Askeri Fabrikalar ve Tersaneler A.Ş.) ile Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası desteği ve birlikteliğiyle Tersane Tedarik Sorumlularıyla İlimiz Firmalarının katılacağı ikili görüşmeleri içeren toplantı yapılmasına" ilişkin alınan karar çerçevesinde, Çorlu Hilton Otelinde özel bir program düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcımız Abdullah KALKAN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr.Bülent EKER, Çorlu TSO Başkanı İzzet VOLKAN, Meclis Başkanı Erdim NOYAN, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN, Kosgeb Tekirdağ ve Çorlu Müdürleri Esin SAYIN, Özay CEBECİ, TSE Çorlu İthalat Müdürlüğü Yetkilisi Bahri GÖKTÜRK, TÜDEP (Teknik Üretimi Destekleme Derneği) Başkanı Murat YETİŞGİN, katılmışlardır. Ayrıca TÜDEP HASUN Kümelenme üyesi çok sayıda sanayici üyemiz de toplantıya iştirak ederek, B2B görüşmelerde yer aldılar.

Konuk ve konuşmacı olarak gemi inşa sanayiini temsilen toplantıya, Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Cihan ERGENÇ, Genel Sekreteri Hüseyin ÇINAR, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Yaşar CANCA, İlkfer Grup firmasından Asım İlker MEŞE, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Genel Sekreteri Mehtap KARAHALLI ÖZDEMİR, Genel Sekreter Yrd. Gökhan Murat KAYA, Astaş Aslan Tersanecilik AŞ.' den Yusuf DURMUŞ, Erkal Ulusl.Nakl. Tic. A.Ş. den Ziyaeddin BAYRAKTAR, Turgut DURA, Gemak Gemi İnşa San. Ve Tic. A.Ş. den Erdal ALBAR, Mehmet ÇAĞIRKAN, Cemre Mühendislik Gemi İnşa San. Tic. Ltd. Şti.'nden Emin ATASOY, Sinan BALKAYA, Elkon Elektrik San. ve Tic. A.Ş.'den Emre URASOĞLU adlı firma yetkilileri katıldılar.

Bölgemiz firmalarından olup, birçoğu aynı zamanda TÜDEP HASUN Kümelenme üyesi olan, kablo, alüminyum, elektrik elektronik(Elektrik Motorları üreticisi-klima üreticileri vb.) kimya, makine, metal, bilişim, halı imalatı vb. birçok sektörde üretim yapan 80'e yakın firma ve 120' nin üzerinde firma yetkilisinin katılım sağladığı program, hedeflenen amaçlar doğrultusunda oldukça yararlı geçti.

Açılış konuşmaları (Çorlu TSO, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği, Türk Armatörler Birliği, NKÜ Rektörlüğü, Valilik) ile başlayan toplantı, devamında Askeri Fabrikalar ve Tersaneler A.Ş.(ASFAT A.Ş.) adına Tedarik Direktörü Mustafa KOZAN tarafından şirketin görev alanları, yürüttüğü işler, bağlı olan tesisleri içeren sunum ile devam etti. Ardından, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği(GİSBİR) Genel Sekreteri Mehtap KARAHALLI ÖZDEMİR tarafından, Gemi İnşa Sektörü ve sektörün ihtiyaç duyduğu ürünler katılımcılara anlatıldı. Daha sonra ise sırasıyla, Türk Armatörler Birliği Genel Sekreteri Hüseyin ÇINAR, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Yaşar CANCA ve İlkfer Grup firmasından Tedarikçi Asım İlker MEŞE tarafından sektör bilgileri, sektörün ihtiyaç duyduğu kimyasallar, bunların hangilerinin ithal edildiği hususlarını içeren sunumlar gerçekleşti.
Toplantıda, sunumların ardından, yukarıda isimleri verilen Tersane Yetkilileri, Elkon firması, Asfat A.Ş. Yetkilileri, İlkfer Grup yetkilisi ve Armatörler Birliği yetkilileri arasında toplam 93 ikili görüşme(B2B) gerçekleşti.

Buna göre, Asfat A.Ş. ile 25 firmamız, Astaş Aslan Tershanecilik A.Ş. ile 13 firmamız, Gemak Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş. ile 16 firmamız, Erkal Uluslararası Nakl. ve Tic. A.Ş. ile 6 firmamız, Cemre Mühendislik Gemi İnşa San.Tic.Ltd. ile 11 firmamız, Elkon Elektrik San. ve Tic.A.Ş. ile 6 firmamız, İlkfer Grup ile 9 firmamız, Armatörler Birliği (Gemi Mak. İşl Müh.Odası) ile 7 firmamız olmak üzere toplam 93 B2B görüşme yapıldı.