TÜDEP ve Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından TÜBİTAK MAM’a Teknik Ziyaret Yapıldı

007

018

021

TÜDEP ve Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından TÜBİTAK MAM'a Teknik Ziyaret Yapıldı

TÜDEP HASUN Kümelenmesi ve Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli' de yer alan sanayicilere ve KOBİ'lere yönelik TÜBİTAK MAM Gebze'ye teknik bir ziyaret gerçekleştirildi.

Gelişen Ar-Ge, teknoloji, inovasyon faaliyetlerine yönelik, sanayicilerin TÜBİTAK MAM'ın teknik altyapısı ve laboratuvarlardan yararlandırılmasına yönelik olarak laboratuvar, teknik cihaz ve test altyapısının görülmesi, sanayici firmalara bu anlamda TÜBİTAK MAM tarafından sağlanan teknik destek ve hizmetleri, yerinde incelemek üzere yapılan teknik ziyaret programına, Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve TÜDEP adına da, Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yetişgin başkanlık ettiler.

Ankara Programı nedeni programa katılamayan ve heyetin davetlisi olduğu TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan'ın görevlendirmesi ile TÜBİTAK MAM adına, Başkan yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı' nın ev sahipliği yaptığı ziyaret programına katılan 30'a yakın Trakya Bölgesi sanayicisine, Malzeme, Kimya ve Enerji Enstitüleri tanıtıldı. Programda, TÜBİTAK MAM'ın, bu üç enstitüsündeki, test ve analiz ile teknik sertifikasyon altyapısı tanıtıldı.

Sanayiciye, Ar-Ge, ürün geliştirme, yeni teknoloji üretme, yeni ve yüksek nitelikli alaşım malzemeleri konularında, hizmet vermek istediklerini ifade eden, Doç. Dr. Makaracı, maliyeti çok yüksek miktarlara ulaşabilecek laboratuvar ve cihaz yatırımlarına girmeye gerek kalmadan, TÜBİTAK MAM'ın sanayicilerin yanında olduğunu, bilhassa savunma ve havacılık teknolojilerinde, çok önemli bir altyapıya sahip olduklarını vurguladı.

Ziyaret programında, bir plaket töreni de düzenlenerek, plaketler takdim edildi. Ayrıca, TÜBİTAK MAM ile TÜDEP ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında, bölge sanayicilerine yönelik Ar-Ge ve teknoloji geliştirme faaliyetlerinde işbirliği yapmak üzere, özel de bir işbirliği protokolü düzenlenerek taraflar arasında imza edildi.