Türk Savunma Sanayi ABD’yi Cezbetti

ausa-2012-1-2

Türk Savunma Sanayi ABD'yi Cezbetti

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) şemsiyesi altında 5 Türk firması ile Roketsan, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen askeri fuara katıldı.

CİRİT FÜZESİNE İLGİ YÜKSEKTİ

Firmalar, fuarda kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldılar. Roketsan'ın "dünyada benzeri olmayan" Cirit füzesine yüksek ilgi oldu.

Genel Müdürümüz Sn. Selçuk Yaşar, dünyada, havadan ve helikopterden yer hedeflerine karşı atılan bir füze olan Cirit'in bir benzerinin olmadığını vurguladı. Yaşar, Cirit'e dünyada yoğun ilgi olduğuna da dikkati çekerek, "Kuzey Afrika'dan Ortadoğu'ya, Avrupa'ya kadar, Cirit ile ilgilenen birçok ülke var. 11 ayrı firma ile görüşüyoruz. BAE'yle yakında sözleşme imzalayacağız" diye konuştu.

TÜRK ŞİRKETLERİ SEKTÖRÜN GELİŞİMİNİ GÖSTERDİ

FUARI gezen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan "Türkiye'de yapılanları ve bizim savunma sanayi alanında kaydettiğimiz başarıları görmekten olağanüstü etkilendim" dedi. Savunma sanayisinin 'bir ülkenin teknolojik kalkınmasında, Ar-Ge faaliyetlerinde ve özellikle de hassas teknoloji alanında kaydettiği başarıların bir aynası' olduğuna dikkati çeken Tan "Bu fuarda Türkiye'nin bu bakımdan çok iyi yerde olduğunu gördüm, çok gurur verici bir yerdeyiz" diye konuştu.

Kaynak (ROKETSAN)